Přednáška: 17.1.2019 | 18:00 INDIE – SLUNEČNÍ ŠKOLA

10 let v Malém Tibetu pěšky, na oslu, na koni či jaku, po ledě i po písku, po řekách, Enfieldem, džípem, stopem, autobusem i na korbě vojenského náklaďáku. Ke svým cestám Himálají využil Jan Tilinger nejrůznější dopravní prostředky, průvodcoval zájezdy, sbíral čaj, žil s šerpy, navštěvoval zakázané oblasti, a v Himálaji stavěl laboratoře i školu. Tak vznikla Sluneční škola v málo známé a téměř nenavštěvované části Himálaje v Zanskaru. Sluneční škola je unikátní projekt ekologické solárně pasivní budovy, která je ve výšce 4200 m n.m. a jako jediná škola v této oblasti poskytuje celoročně vzdělání i v -30°C je dostatečně vytápěna přímo solární radiací.

 

Jan Tilinger je profesí stavební inženýr, truhlář, dobrodruh, objevitel a snílek. Ve dvaceti obstopoval zeměkouli. Další roky žil jako mnich v barmských klášterech, jel na staré Jawě 350 z Prahy do Kábulu, na kole po Sinaji, stopem proti proudu Nilu, v Etiopii koupil koně a cestoval sním sám přes hory. Pěšky přesel Laos od jihu k severu. Tancoval Hakku se zélandskými Maori, stavěl domy s Fidžijci, potápěl se s lovci pokladů na Bahamách a serfovat se učil na Sunset beach na Hawaji. Po dekádě toulání po světě začal spojovat cestování s prací: fotil a psal, dělal keramiku, truhlařinu, kuchaře, číšníka i barmana, opravoval domy, průvodcoval lidi po horách na kole i na kajaku, zřizoval laboratoře v Nepálu zakládal nemocnici v jižním Sudánu, podílel se na obnově Šrílanky po tsunami, a nakonec se rozhodl realizovat Sluneční školu Surya v srdci indické Himálaje v Zanskaru, kterou stále řídí.

 tilinger 2 webtilinger 4 webtilinger web

Submit to FacebookSubmit to Twitter
načíst víc držením SHIFT načteš vše načíst vše

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 


 logo brno b600

Akce se koná pod záštitou  primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové  a za podpory statutárního města Brna