Přednáška: 19.1.2019 | 19:00 HEDVÁBNÁ STEZKA a 20.1.2019 | 14:30 TULÁK PO POUŠTÍCH

V Rakousku narozený Bruno Baumann je mnoha cenami ověnčený spisovatel a dokumentarista. Díky své práci se mu dostalo mezinárodního uznání na poli znalce kultury Tibetu a centrální Asie. Poprvé se proslavil v roce 1994 jako vedoucí průkopnické expedice pod patronátem UNESCO, která vedla napříč srdcem pouště Gobi. V říjnu 2003 přešel sám pěšky jako úplně první člověk na světě novou cestu skrze mrtvou zónu pouště Gobi. Je přirovnáván k „Reinholdu Messnerovi pouště“. Baumann je průkopníkem v oblasti pouštních průzkumů, který žije celý život na hraně, honbě za extrémním mentálním, duševním a fyzickým dobrodružstvím v „Himálaji písku“.

Nicméně Bruno Baumann žije nejen samostatným dobrodružstvím. Dokázal svá dobrodružství živě sdílet ve svých knihách, filmech a přednáškách. Je to skvělý vypravěč. Jeho schopnost proplétat osobní zkušenost s historickými daty ve vyprávění plném napětí a hlubokých emocí mu získala uznání nejen čtenářů, ale i filmových literárních kritiků. Patří mezi nepočetný typ lidí, jež mají srdce chlapce, povahu dobrodruha a duši básníka. Bruno Baumann se řadí mezi nejlepší spisovatele cestopisných publikací současnosti.

HEDVÁBNÁ STEZKA

Touha po odkrytí mýtu Hedvábné stezky přerostla v celoživotní Baumannův projekt. Dobrodružství Hedvábné stezky může být prožito mnoha různými způsoby. Niterné emoce vyvolá pohled na oceán písku pouště Taklamakan, kdy se karavana zastaví před „pouštními Pompejemi", které jsou zahaleny starověkým tajemstvím. Podobné pocity lze prožít na jedné z tržnic ve vzdálených oázách, které jsou orientální směsí starých umění, vzduchem vířících zvuků a vůní. V jeskyních vytesaných do skály na úpatí pohoří Ťan Šan naleznete malby vyprávějící příběh Hedvábné stezky. Ani dnes není Hedvábná stezka jen nostalgickou minulostí. Již jistou dobu se rýsují jasné kontury vize nové Hedvábné stezky, moderního spojení mezi východem a západem, z Evropy do Číny. Tato vize podněcuje představivost nejen básníků, jako je Čingiz Ajtmatov, ale i mnohých politiků, kteří věří v její velký ekonomický potenciál. Avšak výměna omezena pouze na tu obchodní není dostačující pro znovuoživení funkce staré Hedvábné stezky, která svedla národy různých kultur dohromady. Památka Hedvábné stezky nás učí velice důležité věci, kterou je dialog. Ten musí probíhat na mnohem širší základně a pronikat hlouběji. 

TULÁK PO POUŠTÍCH

V říjnu 2003 se Bruno Baumann stal prvním člověkem, který úspěšně dokončil sólový přechod přes poušť Gobi - nazývané "písky Himaláje" s nejvyššími dunami na světě. Dokončení tohoto odvážného projektu bylo vrcholným bodem a završením obrovského projektu, který trval 15 let a dovedl Baumanna až na největší pouště planety. Ať už přecházel Takla Makan s karavanem velbloudů, šel pěšky po Transhimalájích v Tibetu nebo cestoval přes celou Saharu od subsaharské Afriky ke Středozemnímu moři, v každém případě byly jeho osobní zkušenosti a dobrodružství propletené Baumannovými hlubokými znalostmi každé kultury, se kterou se setkal.
Znovu a znovu, Baumanna magneticky přitahovala poušť Gobi. Jeho první návštěva byla v roce 1994, kdy se pustil do pátrání "Černého města" Marca Pola, působivého zničeného města na Silk Road. Tato expedice současně položila základ pro jeho pozdější úspěch v sólovém přechodu pouště Gobi. Expedice z roku 1994, která získala status projektu UNESCO, byla označna jako první, kdy karavan přešel písečný oceán pouště Gobi. První Baumannův pokus sám překročit poušť Gobi, selhal v roce 1996. Ale o sedm let později, a po sérii několika dalších pouštních dobrodružství, nakonec dosáhl tohoto zdánlivě nemožného výkonu.
V této multimediální prezentaci se Bruno Baumann snaží předvést fascinaci světových pouští. Vykresluje je v celé jejich majestátní kráse. Každá poušť je umělecké dílo, nevyhraněné, vedle sebe postavené sterility a plnoti života , paradoxní oblast nekonečné svobody a nesnesitelných těžkostí. A Baumann odpovídá na starou otázku: Co to je, co vždy lidi přitahovalo k poušti, a jakmile je okouzlí, už je nikdy nepustí?

 

bruno baumannBaumann 01 webBild 0711 webBild 3103 web

V roce 2019 jsme pro Vás připravili výpravy s Rudolfem Švaříčkem a zajímavými osobnostmi.
S horolezcem Radkem Jarošem se můžete podívat do Afriky, pouštní dobrodružství můžete zažít se světoběžníkem Brunem Baumannem, na Aljašku a Havaj vás doprovodí fotograf Jiří Kolbaba a Honza Šibík vám v Jeruzalému poradí, jak lépe fotografovat. Více na www.livingstone.cz

HEDVÁBNÁ STEZKA ČÍNY
Pouštní dobrodružství s Bruno Baumannem

Jedinečná akce se slavným cestovatelem do srdce Gobi. Perly Hedvábné stezky. Pětidenní trek na "Písečný Himálaj“ s doprovodnou karavanou velbloudů. Atypická životní zkušenost v záplavě ticha, písku a hvězd. Fotogenické pohledy na poušť s nejvyššími dunami světa. Cílem cesty je snový buddhistický klášter Bardain Jaran. Bílé stěny se zelenou střechou se odráží v tyrkysu jezera. Xian s armádou terakoty. Západní konec Velké zdi Jiayuguan. Výlet do Jadetoru a kamenných zahrad Yardangs. „Nebeské hory“ Ťan Šan.

Termín zájezdu: 04.05. - 26.05. 2019
Více informací o zájezdu. 

Hedvabna stezka baumann 1Hedvabna stezka baumann 16Hedvabna stezka baumann 8

Submit to FacebookSubmit to Twitter
načíst víc držením SHIFT načteš vše načíst vše

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 


 logo brno b600

Akce se koná pod záštitou  primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové  a za podpory statutárního města Brna