ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA FESTIVALU GO KAMERA 2011

Kongresové centrum BVV zažilo o „prodlouženém víkendu" 13.1 - 16.1. novou dávku emocí a cestovatelských prožitků. Všechny sály od čtvrtka do neděle vřely ruchem cestovatelů a dychtivých návštěvníků. Festival GO KAMERA ve svém „téměř zletilém" čtrnáctém ročníku opět posunul cestovatelskou laťku vzhůru. Hlavním tématem festivalu byly LEDOVÉ EXTRÉMY.

Po roce, ve kterém všichni a všude až příliš skloňovali slovo krize, jsme se mohli obávat návštěvnosti. Naštěstí pravý opak byl pravdou. Přišlo opět více nadšených zájemců. Účast byla skvělá po celé čtyři programové dny, příjemně překvapil již úvodní čtvrtek. Takový zájem hned v počátku na „lichý čtvrtek" jsme dosud nikdy nezaznamenali. Každý den jsme besedovali více než do půl jedenácté v noci, přetáhli jsme nejen sobotu. Dokonce v neděli, kdy by už mohla přijít finální úvaha, posluchači vydrželi v sále a bloku Petry Procházkové až téměř do půlnoci. Maratón přednášek tak trval neuvěřitelných čtrnáct hodin. Vrcholem festivalu byla tentokrát nejen sobota „ledových extrémů" ale i „natřískaná" nedělní vystoupení. Promítací sály byly zaplněny do posledního místečka. Lidský proud vytékal ze sálu do vestibulu. Na festival zavítalo přes tři tisíce návštěvníků. Pozitivní vibrace byly mimořádné, došlo i na emoce a slzy... Potlesk neustával, táhl se do příjemného nekonečna...

Atraktivní program festivalu zahajuje ve čtvrtek symbolicky Camera Incognita, Mirek Náplava a kytarový virtuos Dan Janal. Následně sál rozpumpoval čerstvě osmdesátiletý slavný český cestovatel Miloslav Stingl. Vitalitu, energii a obrovský přehled můžeme všichni jenom obdivovat. V následné autogramiádě Miloslav Stingl dlouho podepisoval, aby ukojil neutuchající zájem nadšené fronty. Herec Břetislav Rychlík přesvědčil ve vykrystalizované roli režiséra, zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek šokoval Indií a největším shromážděním světa. David Gladiš ohromuje tygry, David Sís zajímavostmi nejen o Jeho Svatosti dalajlamovi.

Pátek přináší „hvězdného" publicistu Zdeňka Thomu a zajímavým projektem syna Michala. Agentura Dobrý den z Pelhřimova vytváří přímo na místě další z rekordů a nový zápis do Guinessovy knihy rekordů. Tentokrát množstvím znaků obcí a měst vyrobených z odpadu. Muzeum rekordů opět šokuje nevídanými kuriozitami, předvádí zcela mimořádné výkony. Příjemné je zjištění, že skvěle sportovat se dá i po pěti infarktech.... V ZOO bloku putujeme za gorilami s ředitelem pražské ZOO Miroslavem Bobkem. Nosorožce unikátně zachraňuje safari Dvůr Králové. Nestor cestování Vladimír Plešiner představuje netradičně Peru. Šamanolog Radek Kašpar zdvihá ze sedadel s šamany Venezuely.

Noční program se přenáší do Klubu cestovatelů, kde mívají svůj domov odvážné břišní tanečnice. Až do páté ranní drží pohodu večera rozdováděné kytary!

Sobota nasazuje vysokou laťku hned od časného rána. Zahajuje Boris Uličný s mrazivou Antarktidou, poté Vašek Sůra putuje přes jezero Bajkal. Lahůdkou je plavba Viléma Rudolfa na plachetnici mezi ledovci Antarktidy až za polární kruh. Netradiční je slovenský Palo Breier se svými postřehy z Tibetu. Radek Jaroš dokazuje, že je nejlepším českým horolezcem současnosti. Libor Uher vtipnými glosami i ojedinělou prezentací prezentuje double Gasherbrum. S Rudou Švaříčkem si zahrajeme fotbal na vrcholu Kilimandžára a poté se zúčastníme i finále mistrovství světa v JAR, navíc společně s pražským exprimátorem Pavlem Bémem odhaluje nejvyšší vrcholy Antarktidy. Petr Horký překonává ledové Grónsko, specifickým humorem srší Pavel Bača Vrtík, který svou „sovětskou" prezentaci obohacuje vůní azbuky i vodky. Otevírá již čtrnáctou hodinu příjemného bloku přednášek a promítání, která eskalovala zajímavými osobnostmi.

Cestovatelská restaurace LIVINGSTONE je tradičním místem pokračování zábavy po seriózním Kongresovém centru. Tentokrát hraje skupina LIDOPOP, svým fluidem drží pub cestovatele do páté ráno...

Neděle začíná výpravou diplomata Hynka Kmoníčka do tajemného Mizoramu, poté kontrastuje horká expedice Luba Fellnera za teplotními extrémy Čadu. Hudebník Martin Kratochvíl přerostl v režiséra a znalce Himálaje, provádí nás neznámým západním Nepálem. Tatranec Vlado Zboja rotuje z Everestu na nejvyšší horu Severní Ameriky McKinley. Každé vystoupení slavného režiséra Steva Lichtaga je originální lavinou nápadů, myšlenek a netradičního humoru. I tentokrát při prezentaci filmu Poslední lovci. Obrovskou pestrost Mongolska prezentuje režisér Palo Barabáš se silným závěrem. Poutavě vypráví o svém čerstvém návratu z Antarktidy. Mladičký Adam Ondra je výjimečný nejen talentem vítěze světového poháru, ale i skromností a vzácnou bezprostředností. Gradací festivalu je vystoupení Ukulelového orchestru jako Brno, poté přichází vyvrcholení akce s nepálskou

legendou – Ang Tsering Sherpa je nejen prezident lezeckých asociací, ale i vedoucí duch expedic na nejvyšší vrcholy Himálaje. Poslední blok je věnován charitě i válečné novinařině skvělé Petry Procházkové.

Nejúspěšnější cestovatelský festival GO KAMERA vyrostl v největší přehlídku cestování v Čechách i na Slovensku. Zajímavé přednášky ve vedlejších sálech Kongresového centra byly dalším skvělým obohacením akce. Diváci nadšeně diskutují dlouho po oficiálním konci festivalu. Domů se ani v posledním večeru ještě nechce, Livingstone opět láká...

VYHLÁŠENÍ VÝHERCŮ SOUTĚŽE GO KAMERA

Filmy:

1. místo: LUBOŠ DENNER, DUŠAN BINKA – Kamčatka – láska na druhé straně planety (2010)

2. místo: Vojtěch Zvěřina – Surimanská Lucia (2010)

3. místo: ALENA SAMKOVÁ – Uganda (2010)

Knihy:

1. místo: Afrika v nás – Lenka Klicperová, Olga a Václav Šilhovi, Mladá fronta 2010

2. místo: Namasté babá – Homola Matěj a Honza, Jota 2010

3. místo: 2012- Mayové, jejich civilizace a zánik světa – Miloslav Stingl, Jota 2010

Zvláštní cena poroty: Milan Sedláček, Střecha světa

Fotografie:

1. místo: Josef Kantor, Šaman (Uganda)

2. místo: František Valíček, Ženich přichází (Marsabit, Keňa)

3. místo: Jiří Nešpor, Dolma 9 let (Ladakh, Severní Indie)

Cena diváků: Petr Hejtmánek, Klid před bouří (Tanzánie)

Nejlepší přednáška:

místo: Adam Ondra (mimořádné výkony, přesto i mimořádná skromnost a bezprostřednost)
místo: Petra Procházková (pomoc na potřebných místech)
místo: Libor Uher (netradiční humor a nápady)

NEJHEZČÍ VYSTUPUJÍCÍ:

Ukulelový orchestr jako Brno

Submit to FacebookSubmit to Twitter

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 

reklama17

 


 logo brno1