Závěrečná zpráva z festivalu GO KAMERA 2010 14.-17.01.
Brněnské Kongresové centrum na výstavišti zažilo další dávku emocí a cestovatelského nadšení. Od čtvrtka do neděle BVV vřelo čilým ruchem cestovatelů a dychtivých návštěvníků. Festival GO KAMERA ve svém „pověrčivém" třináctém ročníku opět posunul cestovatelskou laťku vzhůru. Hlavním tématem festivalu byla přece ŠANGRI-LA, hledání ztraceného ráje.

Návštěvnost byla skvělá po celé čtyři programové dny. Maratón sobotních přednášek trval neuvěřitelných třináct hodin. Vrcholem festivalu bylo vystoupení slavného českého cestovatele Miloslava Stingla s autogramiádou nového vydání knihy Tamtamy času. Promítací sály byly zaplněny do posledního místečka. Lidský proud vytékal ze sálu do vestibulu. Pozitivní vibrace byly mimořádné, došlo i na emoce a slzy... Potlesk neustával, táhl se do příjemného nekonečna... V následné autogramiádě M. Stingl dlouho a nadšeně podepisoval, aby ukojil neutuchající zájem fronty.

Atraktivní program festivalu zahajuje ve čtvrtek symbolicky Camera Incognita. Ledové perličky servíruje při vyprávění polárník M. Jakeš. Zajímavý je prezident asociace českých zoologických zahrad V. Jiroušek. Poslední blok je věnován Patagonii s D. Milošovou a cyklistice J. Vlasáka.

Pátek přináší Měsíční hory Ruwenzori A. Žákovské a vydařené putování Marokem i odhalené taje Hedvábné stezky. Lahůdkou je plavba K. Wolfa na historickém trojstěžníku mezi ledovci Antarktidy. Muzeum rekordů šokuje nevídanými kuriozitami, protagonisté České knihy rekordů předvádí zcela mimořádné výkony. Sportovat se dá i po pěti infarktech.... Ze čtyřdenního působení R. Švaříčka a režiséra V. Poltikoviče s Jeho Svatostí dalajlamou vznikl vynikající film Dalajlamovo poselství.

Po desáté večerní se program přenáší do Klubu cestovatelů, kde pompézně rozjíždějí kulturu odvážné břišní tanečnice. Až do čtvrté ranní drží pohodu večera rozdováděné kytary!

Sobota nasazuje vysokou laťku hned od časného rána. Zahajuje M. Eslem s mrazivou Antarktidou, poté „hvězdný" publicista V. Špillar rozbaluje kouzla jihu Afriky. Každé vystoupení slavného mořeplavce R. Krautschneidera je originální lavinou nápadů, myšlenek a netradičního humoru. Krásná snědá moderátorka L. Abbasová skvěle žongluje mezi pozlátky šoubyznysu a citlivými tématy ženské obřízky. Manželé Kratochvílovi, oba velcí znalci Himálaje, provádí Nepálem i královstvím Bhútán s nejtěžším trekem světa Snowman Zcela netradiční je herečka Eva Holubová se svými postřehy z Peru, vtipnými glosami i ojedinělou prezentací projektu na pomoc Indiánům Peru. Ošlehaná šéfredaktorka J. Patková ukazuje kouzla velké Číny. Poté do sálu vtančí kankánové tanečnice. Pódium rozezvučí tanec, střelba i mrštný bič westernového show. Nejčtenější spisovatel cestovatelské současnosti J. Formánek rozbalí magie ostrova Siberut. R. Švaříček seznamuje natřískaný sál s dobrodružným putováním k nejposvátnější hoře světa i návštěvou dalajlamy a nejúspěšnějšího horolezce Everestu, Apa Šerpy. Pražský primátor P. Bém odhaluje tajemství království Mustang. Režisér P. Barabáš uvádí průřez svými filmy okořeněný působivým příběhem Everestu. Otevírá tak již čtrnáctou hodinu příjemného bloku přednášek a promítání, která eskalovala zajímavými osobnostmi. Cestovatelská restaurace LIVINGSTONE je tradičním místem pokračování zábavy po seriózním Kongresovém centru. Drží svým fluidem cestovatele do páté ráno...

Neděle začíná teplotními extrémy Etiopie. Východní Tibet v prezentaci L. Hnyka překvapuje. Obrovskou barevnost jihu Indie prezentuje M. Vedral, R. Kübelbeck představuje zapovězené kouty lovců lebek Naga. Oblíbený malíř a cestovatel J. Dungl vykresluje krásy Venezuely. Nekonečné pláně Serengeti s miliony zvířat jsou doménou V. Šilhy. Režisér V. Šimek poodhalí tajemství kamenného počítače. Gradací festivalu je vystoupení nejplodnějšího českého cestovatele Miloslava Stingla. Mnohokrát objel svět, ze svých cest vydal v různých zemích světa přes 16 milionů knih. Ve vynikající formě se předvádí i zde. R. Švaříček přivezl vodu až ledové Antarktidy na křest společné knihy Tamtamy času o Nové Guineji. Publikace slaví rekordní úspěch, dočkala se dalšího aktualizovaného vydání. K. Hnyková prezentuje českou Sluneční školu v Himaláji, přichází finále akce. Jiří Kolbaba tradičně uzavírá nejúspěšnější cestovatelský festival GO KAMERA, který vyrostl v největší přehlídku cestování v Čechách a na Slovensku. Zajímavé byly i přednášky ve vedlejších sálech Kongresového centra. Diváci nadšeně diskutují ještě hodinu a půl po oficiálním konci festivalu. Domů se ani v posledním večeru ještě nechce, Livingstone opět láká...

VYHLÁŠENÍ VÝHERCŮ SOUTĚŽE GO KAMERA

NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE:
1/ Juraj Kaman - Proč mám rád Jemen I.
2/ Martin Čaraba - Svätý muž
3/ Jan Košťál - Medúza

Cena diváků: Juraj Kaman - Autobusového nádraží

Celkem v divácké soutěži hlasovalo 263 diváků a fotografie Juraje Kamana získaly celkem 45 hlasů, z čehož vítězná fotografie získala 16 hlasů. Z hlasujících diváků získala poukaz pro dvě osoby do slovinského Bovce Mária Kollátorová.

NEJLEPŠÍ KNIHA:
1/ Česká kniha rekordů - Agentura Dobrý den
2/ Jan Dungel - Po krk v pralese
3/ Eva Palátová, Tomáš Paleček - Ata Mua - kolem světa za 800 dní

NEJLEPŠÍ PŘEDNÁŠKA
1/ Miloslav Stingl - Tamtamy času
2/ Josef Formánek - Siberut
3/ Eva Holubová, Iva Faltová - Peru

NEJHEZČÍ VYSTUPUJÍCÍ:
Rudolf Krautschneider

NEJLEPŠÍ FILM: – pro silnou konkurenci byla udělena dvě 1. místa
1/ Daniel Liška – V Královstvé hromiaceho draka (Bhútán)
1/ Jiří Bálek – Návrat nosorožců do Mkomazi (Tanzánie)
3/ Libor Špaček, Petra Doležalová – Útěk na Mauritius

PROGRAM GO KAMERA 2010

Hlavní sál - Čtvrtek 14.01.2010
16.00 hod Slavnostní zahájení festivalu

M. Náplava - P. Horký - Jižní Afrika - velryby, diamanty, AIDS

Jižní Afrika jako země, kde je všechno, i to, co si Evropan neumí představit. Největší světové zásoby diamantů, velryby, žraloci i každoroční masakr: tah miliard sardinek na sever. A k tomu černošská „pohoda" rasismus na ruby...

Kraťasy - křest DVD úspěšných filmů P. Horkého

Tváří v tvář smrti s úsměvem od ucha k uchu. Nejúspěšnější festivalové filmy Petra Horkého. Jedná se o čtveřici krátkých filmů, které byly natočeny během cesty na severní pól, s velkým bílým žralokem, s tygřím žralokem bez jakékoli ochrany a konečně během „ohněstrůjných" soubojů na Kubě. Všechny tyto filmy mají kromě nebezpečí jedno společné: na riziko se dívají s úsměvem a nadhledem.

18.00 hod

M. Jakeš – Špicberky

O své sólové zhruba pětiset kilometrové cestě na lyžích k nejsevernějšímu bodu Západních Špicberk v dubnu 2009 vypráví Miroslav Jakeš. Špicberky , ráj ledních medvědu, hornatá země pokrytá z 60 % ledovci a téměř liduprázdná se staly oblíbeným místem českého polárníka, který zde byl již čtyřicetkrát. Na přednášce se dozvíte nejen o této výpravě, ale i o životě a podmínkách na Špicberkách, souostroví ležící jen přes tisíc km od severního pólu.

V. JIROUŠEK – Indonésie

Ostrovní Indonésie. Turisticky známý ostrov Bali, nemá jen krásné pláže ale také sopky. Méně navštěvovaný ostrov Lombok, rozhodně uspokojí milovníky prázdných pláží i milovníky vysokohorských treků. Navštívíme také téměř neznámý ostrov Nusa Penida, kde budeme svědky hromadného pohřbu 120ti lidí.

20.00 hod

D. MILOŠOVÁ – Ledová Patagonie

Nejkrásnější místa argentinské i chilské Patagonie. Obrovské ledovce, skalní věže v NP Los Glaciares i Torres del Paine. Nezapomenutelné výlety do nitra hor. Kolonie tučňáků a kormoránů. Plavba až na konec světa. Ledová krása nejjižnějšího cípu jižní Ameriky.

J. VLASÁK – Jih Indie a Srí Lanka

Stalo se to Adamovi, když se pinožil světem poté, co ho bůh vyhnal z ráje. Myslel si že ho bůh vzal na milost, tak na důkaz pokání stál na jedné noze tisíc pět set let na nejšpičatějším kopci ostrova. Zanechal tam půldruhého metru velkou stopu v žulovém kameni. Ta hora se jmenuje Adamova. Tuhle pověst přivezli do Evropy arabští kupci v pátém století, tedy ještě před vznikem islámu. Hinduisti říkají, že je to stopa boha Šivy a budhisti, že otisk patří Budhovi. A podle křesťanů je to stopa svatého Tomáše. Tak si vyberte...

Pátek 15.01.2010
Hlavní sál
16.00 hod

A. ŽÁKOVSKÁ, M. Daňek - Ruwenzori

Měsíční hory, Deštné hory, Kolébka mraků... To vše jsou výstižné názvy pro pozoruhodné pohoří na hranici Ugandy a Konga. Jen kousek od rovníku leží na nejvyšších vrcholcích stále sníh, v úžasné krajině níže rostou obří starčeky, lobelky a stromovité vřesovce. Roku 1994 byl Národní park Ruwenzori zapsán na seznam přírodních památek UNESCO. K vrcholu Margharita Peak (5.109 m) nevede jiná cesta než pěšky strmým stoupáním, bažinou, blátem, po ledovci a kluzkých skalác. Pro svou obtížnou dostupnost zároveň patří i k sportovně nejhodnotnějším horám v celé Africe. Neuniklo pozornosti expedičního sdružení Horizont a nejvyšší vrchol v blízkosti rovníku se stal cílem výpravy Aleny Žákovské a Milana Daňka.

P. Greifová – Maroko

Promítání bude kopírovat 14-denní cestu velmi různorodým Marokem. Navštívíme historická města, jejich minarety, rušná náměstí i souky plné barev a vůní. Autem se odvážíme až do nitra Atlasu, kde žijí berbeři stále nomádským způsobem života, přestože pod horami už po staletí obývají palmové oázy a hliněné hrady. Jih Maroka tvoří nekonečná Sahara s krásnými písečnými dunami. Tím větším překvapením budou nekonečné zelené louky a jezera středního Maroka nebo zasněžené vrcholky střechy antického světa.

18.00 hod

K. WOLF – Na plachetnici do Antarktidy

Plavba historickou trojstěžňovou plachetnicí z Ohňové země podél břehů Antarktidy až do Jižní Afriky trvala celých 53 dní. Vysněná plavba začala drsnou zkouškou v Drakeově průlivu, kde jsme nemilosrdně bojovali s mořskou nemocí, a pokračovala krajinou jako vystřiženou z obrazů Salvadora Dalího. Mezi ledovými krami se tísnily skupiny rypoušů sloních a nebo statisícová hejna fotogenických tučňáků. Divokost krajiny vrcholila na subantarktickém ostrově Jižní Georgia, kde jsme navštívili mnoho opuštěných velrybářských stanic z počátku minulého století.

AGENTURA DOBRÝ DEN – Česká kniha rekordů

Netradiční a cestovatelské křty České knihy rekordů III., která obsahuje také kapitolu Daleké cesty. Seznámení s projektem Voda planety Země.

20.00 hod

T. BERÁNEK – Nepál: Dvě tváře Manáslu

Netradičně pojatá slideshow přináší srovnání treku v jarní a podzimní sezóně kolem poněkud opomíjené himálajské osmitisícovky, který není vyhledáváným cílem turistů, ale přináší mnohá nádherná setkání s horskou přírodou i s příjemnými lidmi. Ti ale žijí ve velké bídě, proto nejchudším lidem v Nepálu pomáhá občanské sdružení Namasté Nepál.

V. Poltikovič – Dalajlamovo poselství. Od Buddhy k dalajlamovii

Film otevírá Bódhgaja, místo, kde roste strom, pod nímž princ Siddhártha dosáhl osvícení a stal se Buddhou. Poznáváme Buddhův životní příběh, jeho poslání a význam jeho přímého vnitřního poznání. Tibetský dalajlama bývá označován za živého buddhu. Film nás seznámí se zvláštním způsobem vyhledání a určení dalajlamy, s jeho životem, vyslechneme si dalajlamovy názory a přání a uvidíme překvapivé záběry z jeho soukromí.

22.00 hod

Orientální tance a párty v KLUBU CESTOVATELŮ na Veleslavínové 14

Hlavní sál - Sobota 16.01.2010
10.00 hod

V. ŠPILLAR – Jih Afriky

Představení Namibie, jakožto země úžasné přírody i velmi zajimavých lidí. Naše cesta vedla od jihu k severu a zavedla nás do mnoha národních parků, míst opuštěných a neznámých, stejně jako mezi lidi kmenů Sanů, Damarů, Himbů či Kavangů. Mohli jsme pozorovat divokou zvěř v poušti Kalahari či v národním parku Etosha, putovat mezi ohromnými písečnými dunami v poušti Namib, obdivovat zvláštní, otužilé stromy zvané Toulcové a dostali jsme se dokonce do odlehlých oblasti Kaokolandu, domoviny polonahých lidí kmene Himba. Strávili jsme nezapomenutelné chvíle u úžasných vodopádů Epupa Falls na angolské hranici i v oblasti Capriviho pruhu kolem řeky Kavango.

M. ESLEM – Vánoce v Antarktidě

Bílé království sněhu a ledu, jakoby už ani nebylo na planetě Zemi. Nikdy se tam nevedly války, lidé si tam pomáhají bez ohledu na rasu či náboženské vyznání a člověk tam rozhodně není neomezeným pánem a vládcem. Naopak tam každý pochopí, jak je jeho existence nicotná a nevýznamná ve srovnání s Matkou Přírodou.

12.00 hod

R. KRAUTSCHNEIDER – Plavby oceánem

Moře a pevniny, fauna a flóra, tropické i polární pásmo, ledovce, kosatky a tučňáky, chudáky a milionáře, veterány i děti, polynéské zpěváky a zpívající psy.

L. ABBASOVÁ – Keňa

Lejla Abbasová představí svůj nadační fond Asante Kenya, který sdružuje 12 projektů v africké Keni. Projekty jsou zaměřeny na podporu škol, zemědělských projektů, ale také dívek, které utíkají před ženskou obřízkou. Budete moci vidět Keňu tak, jak ji asi neznáte. Po projekci bude následovat beseda na téma Keňa, činnost nadačního fondu Asante Kenya a dle zájmu i téma ženská obřízka.

14.00 hod

M. KRATOCHVÍL – Bhútánský Snowman, nejtěžší trek světa

Trek je považován za nejtěžší na světě! Kombinace vzdáleností, nadmořské výšky, odlehlosti, počasí a obtížná nejvyšší sedla tvoří drsné podmínky. Jen polovina těch, co se do oblasti dostali, dokáže akci dokončit. Zážitky podobného kalibru přichází jednou za život!

M. KRATOCHVÍLOVÁ – Horní Dolpo

Dolpo patřilo Tibetu do poloviny 18. století, kdy Gurkové dobyli oblast pro Nepál. Dnes tam proto najdeme neposkvrněnou, ryzí tibetskou kulturu a řadu klášterů, které hrály významnou roli ve vývoji tibetského buddhismu i ve vzájemných vztazích Nepálu s Tibetem. Dolpo nezasáhla čínská kulturní revoluce, která ve vlastním Tibetu napáchala nedozírné škody.

16.00 hod

E. HOLUBOVÁ, I. FALTOVÁ – Peru

Beseda s E. Holubovou a I. Faltkovou, která je členkou Správní rady NF INKA a opakovaně navštívila Peru. Velice dobře se orientuje v místních problémech a mentalitě peruánských obyvatel.

J. PATKOVÁ – Čína

Čínou podél Žluté řeky -Jana Patková, Jan ŠkváraDruhá nejdelší řeka Číny jako průvodkyně po severu země: od Tibetské náhorní plošiny, přes pouště Vnitřního Mongolska, skrz Velkou sprašovou tabuli až do delty, která skrývá překvapení... Během dvou měsíců jsme vlaky a autobusy ujeli téměř 10 000 km, potkali přitom lidi mnoha etnik, a poznali Čínu „středověkou" i hypermoderní...

18.00 hod

Westernové vystoupení

J. FORMÁNEK – Siberut - Ostrov duchů

O šamanech, jejich vidění světa a též o tom, jak mu tropický deštný prales na mentawaiském ostrově, ležícím západně od Sumatry v Indickém oceánu, změnil život - bude vyprávět ke svým diapozitivům spisovatel a spoluzakladatel magazínu Koktejl Josef Formánek. Poté i promítne svůj dvacetiminutový film, který sestříhal po své třetí návštěvě Siberutu, ostrova duchů.

R. ŠVAŘÍČEK – Kailas, nejposvátnější hora

V přetechnizovaném světě se jeho poslední neznámá stále zmenšuje. Zasněžený Kailás šplhá k nebi jako nejposvátnější hora buddhismu, hinduismu, džinismu, bonismu i starého šamanistického náboženství. Je považován za osu světa a středobod Vesmíru. Na vrchol tibetské bílé pyramidy se nesmí z náboženských důvodů vystoupit. O to silnější je posvátná pouť kolem Kailasu. 56 kilometrů kolem mystické hory zvládají Tibeťané plazivou chůzí prostrací i přes sedlo Dolma La ve výšce 5 660 metrů. Kora prý smyje všechny hříchy. Nadešel čas očištění?

20.00 hod

P. BÉM – Tajemný Mustang

Tajemný Mustang je opředený legendami. Po letité izolaci se uzavřená oblast nesměle odhaluje. Nejhlubší údolí světa i horská poušť, zelené vesničky i sedla s výhledy na Annapurny, Dhaulághiri, Nilgiri. Hinduistické a buddhistické chrámy. Trek královstvím Mustang, donedávna turistům zapovězeným. Chele na útesech vysoko nad řekou. Tajemné jeskyně s meditujícími mnichy. Rozervané skalní kaňony. „Měsíční" krajina kolem Samar. Působivé kláštery v Giling. Pastviska jaků s nomády. Ghemi - nejdelší modlitební zídka na světě. Chrámy i pevnosti v Tsarang. Atmosféra zastaveného času...

P. BARABÁŠ – Everest

Jeho meno vzbudzovalo rešpekt. Ľudský aj profesionálny. Doma, ale aj v zahraničí. Jozef Psotka, prezývaný Juzek, alebo robotník hôr. Jedna z najvýraznejších osobností slovenského horolezectva. Vo svojej dobe najstarší človek, ktorý stál na vrchole Mount Everestu a navyše prvovýstupom a bez kyslíka. Patril do starej školy horolezcov, ktorá nehľadala v horách naplnenie ambícií, ale mystické spojenie s prírodou. Jeho životný príbeh Vás prevedie najväčšími expedíciami, ktoré boli míľnikmi slovenského himalájskeho dobrodružstva. Réžia: Pavol Barabáš, scenár: Diana Kaparová, strih: Róbert Katovic, kamera: Vladimír Biskupič, Pavol Barabáš

Promítací sál C
14.00 hod

R. BAZIKA - Sahara - Alžír – Hoggar

Na samotném jihu druhé největší africké země Alžírska, poblíž hranic s Mali a Nigerem se z nekonečné saharské pustiny zvedají třítisícové sopečné vrcholy bizardních tvarů. Tato neskutečná krajina ukrytá přímo v srdci Sahary vás ohromuje každým okamžikem. I v této Bohem zapomenuté oblasti žijí lidé, dokonce přímo směsice různých etnik, které se zde při svých putováních napříč Afrikou střetli v průběhu posledních deseti tisících letech. Ano slyšíte dobře, prastaré nástěnné malby a rytiny v jeskyních skalních labyrintů a horských kaňonů dokumentují život v tomto regionu až do období 7000 let před našim letopočtem. Tento světový unikát ještě více zvyšuje sebevědomí hrdých a neohrožených kočovníků saharské pouště - Tuarégů, jichž zde stále žije na 10000. Přijměte pozvání do země hor, sopek, kamení, písku, rákosových domků, pestrobarevných žen a neskutečných východů slunce, do země, kde je kulisa prastarých časů a pradávných civilizací téměř dokonalá.

T. ŠAMIL RADĚJ - Jemen - Šťastná Arábie a ostrov Sokotra

Nejkrásnější země Arabského poloostrova, země královny ze Sáby, nazývaná Římany "Arabia felix" (šťastná Arábie). Země nádherných a divokých hor s nezkrotnými horaly, země tradic a hliněných mrakodrapů. S naším vypravěčem shlédneme též ostrov Sokotra, zařazený pod záštitu UNESCO v r. 2008. Sokotra je unikátním územím, patřícím Jemenu, ač má blížeji k africkému Somálsku. Sokotra nabízí úchvatné scenérie se svými stromy "dračí krve" a nesmírně rozmanitým charakterem.

16.00 hod

E. ROSÍKOVÁ, D. DRGÁČOVÁ - Uzbekistán – Kyrgistán

Uzbeci milují lunaparky. Řetízkové kolotoče jsou hitem i mezi zahalenými muslimkami, na střelnici potkáváme celé generace a na "ruské kolo" musíme vystát hodinovou řadu. I takto se oslavuje 18. výročí nezávislosti. Kyrgyzstánci milují volnost. Svobodu mezi nebem a zemí, mezi sytě zelenými pastvinami v třítisícových výškách, s čistým jiskřivým vzduchem, pasoucími se stády koní a píckami vyhřívanými a tradičně vyzdobenými jurtami. Uzbekistán je jako z pohádky. Mozaiky medres, minaretů a mauzoleí. Mocné a bohaté říše ležící na Hedvábné stezce.

Z. POCHYLÁ - Neznámý ostrov Reunion

Reunion je ostrov mnoha tváří. Milovníci treků si užijí civilizací nedotčené hory, sportovní nadšenci propadnou kouzlu potápění, rybolovu, létání na rogalu, cyklistice nebo canyoningu. A pro všechny ostatní jsou tu nádherné nekonečné pláže na pobřeží a možnost šnorchlování a objevování podmořského světa Indického oceánu. Z nulové nadmořské výšky vystoupáte během pár hodin na nejvyšší třítisícový vrchol, odkud přehlédnete ostrov jako na dlani. Ocitnete se na opačné polokouli, ale prakticky neopustíte EU, čímž se cestování po ostrově stává dostupné pro každého.

Neděle 17.01.
Hlavní sál
10.00 hod

Z. SKOŘEPA – Etiopský Danakil

Denakil – ďáblova poušť. Severovýchod Etiopie zabírá Denakilská sníženina. Vyplňuje jí převážně vulkanická poušť - nejníže položené místo Afriky a nejteplejší místo na Zemi. V kaldeře sopky Erta Ale vře po desetiletí lávové jezero. Jinde bublají ze země prameny do barevných travertinů. Hrdí Afaři kočují po poušti a také jak ve středověku těží solné desky, které odváží velbloudí karavany. Pořad se vrací k zřejmě první úspěšné české expedici do této oblasti.

L. HNYK – Východní Tibet

Jako jedni z prvních jsme projeli neznámými oblastmi jihovýchodního Tibetu po Jinansko tibetské silnici, setkali jsme se s lidmi, kteří možná poprvé spatřili bělocha, překonali jsme šest pětitisícových sedel zvedajících se mezi hlubokými údolími velkých asijských řek Yangtze,Mekongu,Salweenu a Brahmaputry , navštívili údolí králů Yarlung, první tibetský klášter Samye, ale i dnešní moderní Lhasu a nádherný historický komplex města Gjantse, potkávali jsme karavany jaků na písečných dunách v údolí Brahmaputry, ale též jsme se prodírali tropickým pralesem v údolí Parlung Tsangpo.

12.00 hod

M. VEDRAL – Jih Indie

Zavedu vás do kraje nejjižnějšího výběžku indického subkontinentu, do největších hinduistických chrámů, ale také do rybářských vesnic tamilských křesťanů, podíváme se i na krokodýly v řece Kávérí a na cajové plantáže modrých hor. To vše v jedné necelé hodince....

R. KÜBELBECK – Nagaland a „Zakázaná" Indie!

Kraj, „kde končí země" obydlený nezávislým kmenem Nágů - obávaných a respektovaných lovců lebek. Kmenové skupiny obývající vesnice vysoko na horských hřebenech oddělené barmskou hranicí. Kuřáci opia. Stále živoucí animistické tradice. Politicky nejcitlivější stát v severovýchodní oblasti Indie.

14.00 hod

J. DUNGEL - Stolová hora na okraji Ztraceného světa

Huanchaca, mohutná, 150 km dlouhá stolová hora na hranici Bolívie a Brazílie, je nejiižněji položenou tepui. Je stejného geologického původu jako známější stolovky ve Venezuelské Gran Sabaně a Amazonii, vzdálené vzdušnou čarou několik tisíc kilometrů na sever. Krátká a tragická historie jejího objevování připomíná scénář hollywoodského trháku, i když na první pohled se zdá, že hora samotná dosud sní svůj pravěký sen mimo prostor a čas. Jaká je však její skutečná současnost a co ji čeká v nejbližší budoucnosti?

V. ŠILHA – Dva měsíce v Serengeti

Unikátní snímky a vyprávění fotografa Václava Šilhy, který se do této části Afriky opakovaně vrací, nejsou jen běžnými obrázky ze safari. Zachycují divočinu v celé její kráse i syrovosti, která ke každodennímu boji zvířat o přežití patří. Úspěšné lovecké pokusy lvů, gepardů, či krokodýlů, dramatické přechody stád přes přírodní překážky provázené hodováním supů, to jsou jen střípky koloběhu, ve kterém se zvířata obývající Serengeti rodí a umírají. V rámci svého vyprávění představí i unikátní fotografie zachycující útok hrošího stáda na krokodýla, které v září tohoto roku převzal i světoznámý britský časopis BBC Wildlife Magazine.

16.00 hod

M. STINGL – Tamtamy času

NOVÁ GUINEA je nejexotičtější oblast planety. Ukrývá neznámé kouty lidí, kteří vstávají, když přijde světlo. Svou podobu znají jen z odrazu vodní hladiny. Za největší vymoženosti považují kostěný nůž, teslici, ratan k rozdělání ohně, luky a šípy k lovu a oštěpy k boji. Nikdy neviděli kolo. Tykve na přirození jsou "oblečením" mužů. Neprostupnější než změť lián je magická houština kouzel, viny a msty.
Ve světě uznávaný odborník a nejplodnější český spisovatel Miloslav Stingl (40 knih, 230 vydání ve 31 jazycích, 16 000 000 výtisků!!) v pohledu etnologa těží z řady výprav na východní stranu rozpůleného ostrova - Papua Nová Guinea. Kanibalismus. Lovci lebek. Tajemná kuru. Milostný život - sex - erotika. Umění.

V. ŠIMEK – Peru - Tajemství kamenného počítače

Spolu s dokumentaristou Vladimírem Šimkem máte jedinečnou možnost vyrazit na průzkum východních svahů And, do oblasti Vilcabamba.Podíváte se třeba i tam, "kde se vítr používal k čištění zlata",jak zní překlad Qoriwayrachina, kečuánského názvu tohoto místa, jehož ruiny byly v horském pralese pod cerro Victoria objeveny teprve před několika lety... a mnoho dalšího.

18.00 hod

K. HNYKOVÁ - Ladak a Zanskar

Putování po Ladakhu, projekt české školy v Himálaji pokračuje. Sluneční škola postavená v roce 2008 českými dobrovolníky ve výšce 4200 m n.m. slouží dětem i dospělým, v srpnu se u školy roztočila větrná elektrárna. Jaké přírodní a kulturní zajímavosti čekají na návštěvníky Ladakhu? Co může v horách překvapit klienta CK a čím potěší Indický Himálaj individuálního turistu?

J. KOLBABA – Fotograf na cestách

Rozlehlost, barevnost, tvarová různorodost a geologické struktury planety mě stále více fascinují. Nemohu se nasytit. Nezávislým pobíháním po pouštích, lesích, horách, či městech matičky Země, si dosytnosti plním klukovské sny. Nerozlučnou partnerkou na cestách se mně stala moje kamera. Spolu se časně ráno budíme, přes den mrzneme nebo se potíme a pozdě v noci neklidně usínáme. Dojati z toho, co jsme viděli a napjati z toho, co jsme přehlédli. Těch fascinujících míst je tolik, že je ani za celý život nespatříme. Nevadí. Hlavně, že můžeme. Našli jsme cíl a smysl života.

Slavnostní zakončení festivalu. Vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií.

Promítací sál C
14.00 hod

K. ANDRLOVÁ - Uganda - Perla Afriky

Winston Churchil nazval Ugandu nejkrásnější perlou Afriky. Nepřeháněl! Horské gorily - absolutní top fauny. Setkání, na které se nezapomíná. NP Bwindy dostane i vás! Šimpanzi v džungli. Lodní safari v NP Queen Elizabeth - zvířata na dosah ruky. Největší koncentrace hrochů na kanále Kazinga. Jezero Edwardovo, George i legendární Victoria. Prameny Nilu. Trpasličí Pygmejové i termály Semliki.

D. MILOŠOVÁ - Indonésie - země 17 000 ostrovů

Indonésie – země 17 tisíc ostrovů. Společně se podíváme na hinduistické Bali, navštívíme největší hinduistický chrám na Bali – Besakih. Křesťanský ostrov Flores, nazvaný Portugalci jako květena, nabídne unikátní zážitek na Keli Mutu – sopka tří barevných jezer, i animistické vesničky Baga a Ngadu. Plavba lodí nás zavede do NP Komodo za varany, největšími ještěry na světě, a poodhalí tajemství podmořského světa. Taje muslimského ostrova Lombok, jehož návštěvu završíme jedinečným výstupem na 3726 metrů vysokou sopku Rinjani.

16.00 hod

J. SOUKAL – Indonésie pod vodou

Bílých míst na mapě naší planety najdete již málo. Nekonečná Indonésie se 17ti tisíci ostrovy, zde je stále co objevovat a především pod vodou. Vydejte se s námi objevovat poslední ráje...

Submit to FacebookSubmit to Twitter

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 

reklama17

 


 logo brno1