Závěrečná zpráva z festivalu GO KAMERA 2009 15.-18.01. 2009
Milí příznivci cestování,

Všechny festivalové rekordy překonány! Takovou dávku emocí a nadšení brněnské výstaviště ještě nezažilo! Od čtvrtka do neděle se přelévala Kongresovým centrem BVV lidská lavina dychtivých návštěvníků. Festival GO KAMERA ve svém „apoštolském" dvanáctém ročníku opět výrazně posunul cestovatelskou laťku vzhůru. Návštěvnost byla skvělá po celé čtyři programové dny. Nepřetržitý maratón sobotních přednášek přikoval diváky do sedadel na neuvěřitelných téměř čtrnáct hodin.

Vrcholem festivalu bylo vystoupení nejslavnějšího českého cestovatele Miroslava Zikmunda s představením nové knihy Past na rovníku. Prostory promítacího sálu byly zaplněny do posledního místečka. Stálo se i ve všech zákoutích, lidský proud vytékal ze sálu do vestibulu. Jiskření pozitivních vibrací bylo mimořádné, došlo i na slzy... Když se masa těl postupně zvedala k pokloně frenetického potlesku, měl v očích dojetí nejen pan Zikmund. A potlesk neustával, táhl se do mrazivě příjemného nekonečna... V následné autogramiádě se M.Zikmund nadšeně podepisoval další tři hodiny, aby ukojil neutuchající zájem čekající fronty.

Mimořádný program festivalu zahájila již symbolicky Camera Incognita. Cestovatelské lahůdky servíroval už čtvrtek při scénickém čtení Josefa Formánka Mluviti pravdu. Součástí divadelního představení byla prezentace „živé legendy" příběhu. Poslední blok byl věnován pouštním oblastem Lybie v podání Martina Vedrala a nejtěžším trekem na světě zvaném Showman v Bhútánu nás provedl Roman Kübelbeck.

Pátek nadělil vydařené putování Hedvábnou stezkou Lukáše Synka, režiséra Viliama Poltikoviče s jogíny Himaláje, překvapení „šamanky" Jitky Vodňanské i famózní prezentaci Konga v podání Vladimíra Plešingra.

Sobota eskalovala zajímavými osobnostmi od časného rána. Zahájil Martin Mikyska s mrazivým Ladakhem, poté slovenský „hvězdný moderátor" Martin Nikodým rozbalil kouzla jihu Afriky. Zdenek a Michal Thoma, oba velcí znalci Himálaje nás provedli Nepálem i královstvím Bhútán. Poté do sálu vtančila indonéská kráska s očistným tancem exotické Jávy Bajidor Kahot jako symbolický úvod k vystoupení Miroslava Zikmunda a Rudolfa Švaříčka s prezentací knihy PAST NA ROVNÍKU. Pražský primátor Pavel Bém rotoval zeměkoulí po nejvyšších ledových vrcholech. Na společný knižní projekt Třetí Everest navázal Ruda Švaříček s důrazem na aktivity v Himálaji posledního roku. Pódium následně rozhýbaly tance, střelba i mrštný bič westernového show. Režisér Palo Barabáš uvedl dva perfektní filmy okořeněné ukázkou rodícího se díla o Pygmejích. Josef Vaniš pohladil dobovými snímky unikátního Tibetu ještě s Dalajlámou z roku 1954. Severní pól Petra Horkého nakrojil čtrnáctou hodinu příjemného bloku přednášek a promítání.

Neděle začíná horolezeckými extrémy Matrixu. Tibetoložka Zuzana Ondomišiová provádí rituálem Saga Dawa nejposvátnější hory světa Kailás, indoložka Hana Waisserová odhaluje zapovězené Dolpo. Senzační je režisér Steve Lichtag s kontroverzním (a skvělým) filmem Zajatci bílého boha. V extrémech pokračuje Martin Kračalík s Adrenalin cup. S reportéry časopisu Kokejl objedeme planetu a dozvíme se zajímavá čísla o cestovatelských časopisech.

Jiří Kolbaba tradičně uzavírá nejúspěšnější cestovatelský festival GO KAMERA, který vyrostl v největší přehlídku cestování v Čechách a na Slovensku. Diváci vydrželi diskutovat hodinu a půl po oficiálním konci festivalu. Zkrátka se jim domů ani nechtělo....

Představujeme vítěze jednotlivých kategorií:

Film:
1/ CARSTENSZ – režie Pavol Barabáš
2/ Venezuela – Jarda Šembera
3/ Filipínské štěstí – Tomáš Kubák

Přednášky a promítání:
1/ J. Vaniš – Tibet
2/ J. Vodňanská – Síla šamanismu
3/ J. Formánek – Mluviti pravdu

Cestovatelské publikace:

V hodnocení Nejkrásnější kniha roku - PAST NA ROVNÍKU – Tajemná Indonésie 1 autorů J. Hanzelka-M. Zikmund, R. Švaříček se ceny vzdává - protože ji vydává nakladatelství Livingstone, které pořádá i festival.

Pořadí knih je tedy následující:
1/ Marek Audy – Brány do ztraceného světa, Nakladatelství JOTA
2/ Vladislav T. Jiroušek – Zvířata mého života, Nakladatelství NETOPEJR
3/ Petr Slavík+Václav Šilha – Divoká planeta, Nakladatelství FRAGMENT

Zvláštní cena – nakladatelství AKCENT – bohatost cestovatelských publikací

Cestovatelské fotografie:
1/ Jiří Vyskočil – Ranní modlitba
2/ Jan Košťál – Mezi slony
3/ Jiří Machovský – Kongo

Cena diváků za nejlepší fotografii:
Jaroslava Wolkerová - Kuk na tetu – Zanzibar, Tanzánie
Velký úspěch festivalu GO KAMERA je dobrou zprávou pro všechny cestovatele.

České cestování je v dobré kondici!

Příjemný zbytek roku a na viděnou zase za rok se těší

Rudolf Švaříček a celý kolektiv CK Livingstone

PROGRAM GO KAMERA 2009

Hlavní sál
Čtvrtek 15.01.2009
16.00 hod

Slavnostní zahájení festivalu

M. NÁPLAVA - P. HORKÝ - Albánie? Ty ses zbláznil... Evropská země a jako by byla z jiného kontinentu. Víte vůbec, kde leží ten stát fantastických horských scenérií, divokého mořského pobřeží, a také netušeného množství odpadků!? Je to země, která se mění před očima. Říká se, že si ji buď zamilujete, nebo ji se stejnou intenzitou nenávidíte. První ateisticko humanistický stát na planetě, přes noc byly zavřeny všechny kostely a mešity, jedinou povolenou vírou byly komunistické ideály lidových vůdců zalezlých v nepřístupných čtvrtích hlavního města Tirany. Albánci jsou natolik sví, že se nejdřív rozhádali s Jugoslávií, pak Sovětským svazem a nakonec i s Čínou. Malý osamocený stát se opevnil statisíci betonových bunkrů a v úplné izolaci žil desetiletí po svém. Je to země, kde stále existuje krevní msta, mafie není pojmem z dobrodružných románů, ale cizinec je zde váženým hostem.

J. FORMÁNEK - Mluviti pravdu. Scénické čtení s loutkami

18.00 hod

M. JAKEŠ - Od Severního pólu na Guineu. Severní pól a Guinea jsou dvě zcela protichůdné oblasti. Jediné co je spojuje je název polární stanice Barneo, která se každoročně buduje blízko severního pólu na dobu 3 až 4 týdnů a název jednoho z indonéských ostrovů Borneo kam patří i Guinea. Srovnání obou oblastí, podmínkami života, cestách na severní pól a na nejvyšší horu Austrálie a Oceánie Mount Carstensz seznamuje Miroslav Jakeš, průvodce na severní pól.

T. BERÁNEK - Úsměv Nepálu. Nepál je země krásných čarokrásných hor, která láká návštěvníky především malebnou přírodou pod štíty Himálaje, na treky známé i méně známé, na nichž se lze dostat přímo pod svahy majestátních osmitisícovek. Avšak v zemi pod Himálajem žije množství národů a kmenů, mnohdy ve velmi špatných životních podmínkách, kteří potřebují pomoc. Humanitární aktivity v zemi pod Himálajem vykonává sdružení Namasté Nepál (DCWC-CZ), o.s., které se zaměřuje především na stavbu škol a sponzoring školní docházky nejchudších dětí.

20.00 hod

M. VEDRAL - Libye. Ve svém povídání doplněném fotografiemi vás autor provede Libyjskou Saharou podél její jižní hranice. S jeho přáteli projedete offroadovými speciály sopečným kráterem Waw en Namus, zaminovanými traky v pohoří Tibesti a bílímy přesypy Rebiany. Dostanete se až do nejjižnějšího místa Libye, kudy prchají desítky utečenců ze Súdánského Darfuru.

R. KÜBELBECK - Bhútán Snowman trek. Jeden z nejtěžších treků na světě. Pohádková země, zapomenuté království, Země hřímícího draka, buddhismus, to vše k Bhutanu patří stejně jako Snowman Trek. Kombinace vzdálenosti - 350 km, 20 dní pochodu, nadmořské výšky - průměrná je 4200 m.n.m., odlehlosti - nejbližší „civilizace" je 6 dní pochodu, počasí - nás tentokrát trápil déšť ne sníh, obtížná nejvyšší sedla - přechod jedenácti, ztoho pěti přes 5 000 m.n.m. - tvoří drsné podmínky. Nám se to jako prvním Čechům podařilo!

Pátek 16.01.2009
16.00 hod

P. GREIFOVÁ - Irán a Hedvábná stezka. Městské i pouštní karavanseráje hostí cestovatele na Hedvábné Stezce už více než 2500 let. Trmácení obchodních karavan vděčíme za kulturní výměnu, která nás na Orientu přitahuje dodnes. Naše promítání začne v horách tureckého Kurdistánu. Odtud budeme pokračovat uličkami íránských bazarů, projdeme se po hliněných střechách starých měst, abychom viděli tyrkysové kopule mešit pořádně zblízka, a navštívíme pouštní oázy či odlehlé horské oblasti Elborzu. Na závěr pohovoříme s Íránci o jejich postoji k aktuální politické situaci a zhodnotíme cestovatelský význam symbolu Hedvábné Stezky.

L. SYNEK - Hedvábná stezka. Střední Asie dodnes dýchá slávou někdejší Hedvábné stezky, která tudy ve starověku a středověku procházela. V oázách kolem pouští Karakum a Kyzylkum navštívíme několik prastarých měst s téměř pohádkovou orientální architekturou, včetně legendárního Samarkandu. Zavítáme se i do samotných pouští. Podíváme se na současný život obyvatel Střední Asie, na jejich pestré bazary a na cestovatelské radosti a strasti.

18.00 hod

V. POLTIKOVIČ - Sarvamangalam - jogíni Himálaje. Duchovní esej, v němž se tři významní himálajští sádhuové /indičtí svatí muži/ zamýšlejí nad smyslem života, nad lidskou svobodou a nad možnostmi člověka, které jsou neomezené. Film byl natočen ve vysokém a těžko přístupném Himálaji během putování kpramenům posvátné Gangy. Sarvamangalam vstarobylém sanskrtu znamená požehnání všemu, štěstí pro všechny.

J. VODŇANSKÁ - Síla šamanismu. Název by měl být spíše Putování za duší nebo putování za prázdnotou, za poznáním, za moudrostí, za klidem, za tichem... Spirituelní putování, hledání... Pro navázání spojení se svým středem, se životem není zapotřebí žádné náboženství. Zapotřebí je jen ztišení, usebrání, čištění. A odvaha se dívat. Pak se otevře jiný prostor. Prostor prvotní, skutečný, ten, co je za příběhy. Od roku 2OOO vyjíždím každý rok na dva až 4 měsíce do asijských buddhistických klášterů /Barma, Malajsie, Borneo ,Thajsko, Nepál, Srí Lanka, Kambodža/ navštěvuji staré učitele, lámy, léčitele, lidi. Učím se. Síla šamanismu nebo jakékoliv jiné cesty je v opravdovosti, čistotě, jednoduchosti. Opouštění, odpouštění. Krásné, těžké. Vyprávění o životě v klášterech, fotografie, společné diskutování.

20.00 hod

V. PLEŠINGER - Kongo. Vladimír Plešinger jak přiznává, okouzlení střední Afrikou se nedá potlačit. Slůvka Ubangi-Šari mu zněla podmanivě už v dětství... aby o mnoho let později na tajemné Ubangi, největším přítoku Konga, žil dost dlouhá léta na to, aby okusil pořádně a z první ruky slasti i mizérie středoafrických tropů.

O. NEFF - Afrika snů a fotografií

22.00 hod

Orientální tance a párty v KLUBU CESTOVATELů na Veleslavínové 14.

Sobota 17.01.2009
10.00 hod

M. MIKYSKA - Ladakh. Tajemný kousek země sevřený mezi horami. Skalnatá vysokohorská poušť protkaná oázami zelených údolíček zavlažovaných ledovcovými říčkami. Budhistické kláštery blahosklonně shlíčejících z příkrých skalisek na chudá, kamenitá políčka. Obrovští pozlacení Buddhové a oholení mniši bušící do bubnů a tajemně mumlající své mantry. Ladak utopený v oceánu vysokých štítů Himálaje.

M. NIKODÝM - Jižní Afrika

12.00 hod

Z. THOMA - Nepál. Zdeněk Thoma je jedním z mála českých cestovatelů, který pobýval vzemi pod Himálajem v době, kdy sem ještě nejezdilo mnoho cizinců. Poprvé přijel v roce 1970 při své dnes už legendární Expedici Sakura (dobrodružná roční cesta autostopem napříč Asií - z Prahy až do japonské Ósaky), a pak se sem ještě v sedmdesátých letech na delší dobu 2x vrátil, aby napsal o této zajímavé zemi cestopisnou knihu. Vyšla vroce 1985 v nakladatelství Panorama pod názvem Země bohů a démonů. Od devadesátých let pobýval v Nepálu téměř každoročně. Následovaly další knihy a obrazové publikace, i fotografické výstavy. Nepál má vjeho srdci nezastupitelné místo...

M. THOMA - Bhútán. Projekce fotografií a beseda. Povíme si tajemstvích a pokladech jedné z nejuzavřenějších zemí světa. Nahlédneme do starobylých buddhistických klášterů i do nedobytných hradů, seznámíme se hrubým domácím štěstí, jež Bhútánci upřednostňují před hrubým domácím produktem a povíme si i o těch zákoutích bhútánské politiky a historie o níž sami Bhútánci raději nemluví. Samozřejmě si ukážeme i bhútánský Himálaj, jež skýtá jedny z nejkrásnějších a zároveň nejtěžších trekových tras.

14.00 hod

BAJIROD KAHOT - slavnostní tance Jávy a Bali

M. ZIKMUND - Past na rovníku - autogramiáda nové knihy

R. ŠVAŘÍČEK - Tajemná Indonésie 1. Hlavní osou nove zrozené knihy PAST NA ROVNÍKU je ojedinělý cestopis H+Z. Jde o poslední text, který známá dvojice napsala. Nebyl nikdy publikován, z „archivního prachu" se vynořil téměř zázračně. Zajímavý rukopis definitivně uzavírá slavný cestovatelský příběh, je příjemnou tečkou za legendární érou. Miroslav Zikmund se k dávno napsanému a natrvalo odloženému textu dokázal vrátit. Zanořil se do minulosti a spojil ji se čtivou přítomností, s pečlivostí sobě vlastní modeluje výjimečnou knihu. Unikátní materiál se příjemně rozrůstá, svědomitý „Pan cestovatel" jej cizeluje do vydařené podoby. Pasáže z ostrova Nias tvoří vrchol českého cestopisu. Čtení ještě silnější než věhlasní Lovci lebek z Ekvádoru!? Příběh provází skvělé fotografie.

16.00 hod

P. BÉM - Ledové vrcholy

R. ŠVAŘÍČEK - Tajemný Mustang. Tajemné království Mustang opředené legendami. Po letité izolaci se uzavřená oblast nesměle odhaluje. Nejhlubší údolí světa i horská poušť, zelené vesničky i sedla s výhledy na Annapurny, Dhaulághiri, Nilgiri.

18.00 hod

P. BARABÁŠ - Film Carstensz - vysoko nad neprobádanou džunglí ostrova Nová Guinea se tyčí Sněžné hory. Dešťové mraky proráží vápencová pyramida Carstensz. Nejexotičtější a nejobtížněji dostupná hora světa. Pronikne expedice územím kmene Damal i záludným horským pralesem až kledovcům nejvyšší hory Austrálie a Oceánie? Jak dopadne drama horolezců, znichž někteří byli Everestu? Odpoví film CARSTENSZ režiséra Palo Barabáše na námět Rudy Švaříčka. Film Bhútán - říká se, že na Bhután zapomněli lidé, ale ne Bohové. Starodávné horské království schované mezi indickým Assámem a čínským Tibetem domorodci nazývají po svém - Zem hřmícího draka. Vnitřní pokoj tu je cennější, než shon za matérií světa a harmónie s přírodou jsou všechny nadřazené principy.

Westernové vystoupení.

20.00 hod

J. VANIŠ - Tibet (1956 - ještě s Dalajlámou).

P. HORKÝ - Severní pól.

Neděle 18.01.2009
10.00 hod

D. "STOUPA" JANÁK, P. VRTÍK - Ochlazení v Matrixu - horolezecké extrémy. Moderní zimní lezení asociuje představu lezců-kyborgů. Kontakt se skálou či ledem zajišťují kovové hroty cepínů a maček, záseky do ledu a škrábání maček po skále evokuje představy strojů. Stěžejní částí přednášky Dušana „Stoupy" Janáka a Pavla „Bači" Vrtíka bude projekce 22 minutového filmu Petra Pavlíčka Matrix - Relaoded. Popis: Díky chybě v Matrixu se hlavní hrdinové dostávají z vyhřátých skalek do zimních tatranských stěn. Neobyčejný film o posunutí hranice mixového lezení ve Vysokých Tatrách napěchovaný ostrou muzikou a spoustou piva

L. JIRÁSKO - Alpy - Rocky camp, Glacier camp. Rocky Camp - skalní terény v oblasti Dachsteinu jsou každoročně v červnu vyhledávány milovníky lezení, boulderingu a zajištěných cest. Zajímavý filmový snímek zachycuje průběh zdařilé akce z června roku 2008. Glacier Camp - ledovce a třítisícové vrcholy jsou jedny z mnoha disciplin, které jsou u našich alpinistů velmi oblíbené. Filmový dokument o způsobu záchrany při pádu do ledovcové trhliny a o výstupu na vrchol Großvenedigeru je náplní krátkého filmu. Alpentour - nejdelší značená cesta na světě pro milovníky horských kol je náplní přednášky s množstvím diapozitivů a mimořádných záběrů.

D. POLMAN - Alpentour - nejdelší souvisle značený okruh pro horská kola na světe. Blok obsahující fotografie z nejatraktivnějších míst a řadu praktických informací pro zájemce o absolvování legendární Alpentour.

12.00 hod

Z. ONDOMIŠIOVÁ - Kailas

H. WAISSEROVÁ - Neznámé Dolpo - Nejméně navštěvovaná oblast Nepálu. Průzkumná expedice do míst, o kterých se nikde moc neví. Právě to může být největším bonusem akce. Odlehlost míst zakonzervovala zavátý život vpůvodní podobě. Panenská krajina, zajímavé zvyky a rituály, příjemní domorodci.

14.00 hod

S. LICHTAG - Zajatci bílého boha - Domorodý horský národ Akha žijící na území zlatého trojúhelníku se absurdně stává obětí rozvojových programů západních civilizací. Mladý český badatel se snaží složitou problematiku pochopit a uskutečňuje v oblasti dlouhodobý terénní výzkum. Postupem času se s vesničany natolik sblíží, že ho mezi sebe přijímají. Čím více do problematiky mezinárodní pomoci proniká, tím více se stává pro některé rozvojové a misijní organizace na území Thajska a Laosu nežádoucím. Za dramatických okolností je donucen tuto oblast opustit a přináší tak otřesná svědectví. Dramatický dokument o malém horském etniku byl zpracován podle skutečné události.

L. POLLERT - Olympionik s adrenalinem

M. KRÁČALÍK - Extrémní štafetové závody. Představení extrémních adrenalinových závodů jako napřklad Adrenalin Cup a Bobr Cup, Red Bull Dolomitenmann, outdoortrophy, Giants of Rio, Red Bull X-Alps a další.

16.00 hod

A. HORÁČEK - Zambie (magazín Koktejl).Reportér magazínu Koktejl Aleš Horáček se v létě vydal do Zambie. Navštívil lidi z chudinské čtvrti hlavního města Lusaky i obyvatele původní vesnice u Zambezi. Nemohl samozřejmě vynechat ani Viktoriiny vodopády a zvířecí ráje zambijských národních parků.

T. KUBEŠ - Mauretánie (magazín Koktejl). Spolupracovník magazínu Koktejl se vypravil do oblasti, kde UNICEF provádí své dobročinné projekty. Na pozvání této organizace měl možnost udělat si obrázek o účinnosti její pomoci.

M. DVOŘÁK - Jižní Korea (magazín Koktejl). Jižní Korea je zemí zdánlivých paradoxů. Na jedné straně je všudypřítomná konfuciánská tradice, na straně druhé dochází díky masmédiím kjejímu patrnému potlačování. A stejné pocity prožívají i jihokorejské ženy. Ještě nedávno byly odsunuty na druhou až třetí kolej, dnes si omotávají chlapy zcelého světa kolem prstu.

18.00 hod

J. KOLBABA - Cesty s focením. Téměř 200 fotografií přírody, lidských tváří, zvířat a situací ze všech šesti kontinentů planety. Tento exotický výlet objasní specifika některých oblastí, přiblíží subjektivní pocity autora při snímání fotografií a přirozeně motivuje diváky kjejich vlastním cestovatelským projektům a fotografování. Večer plný inspirací mimo jiné objasní mechanizmy globálního cestování a zásady kompoziční tvorby.

Promítací sál C
Sobota 17.01.2009
14.00 hod

H. WAISSEROVÁ - Východní Afrika

E. ROSÍKOVÁ - Laos - Kambodža

Neděle 18.01.2009
14.00 hod

D. MILOŠOVÁ, P. ROUBAL - Jak chutná Amerika - Od Aljašky po Bolívii

Slavnostní zakončení festivalu. Vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií.

Závěrečná zpráva z festivalu GO KAMERA 2008 10.-13.01.
Zvláštním tématem byl Himálaj, do Brna se sjela skutečná lezecká elita Čech i Slovenska. Čtyřdenní schéma měnilo svou podobu od potápění s mistrem světa v hloubkovém potápění po zdolávání nejvyšší hory světa.

V sobotním programu praskal přednáškový sál ve švech. Nadšení zájemci o promítání vyplnili všechna možná i nemožná místa. Stálo se podél stěn, sedělo se na zemi i na pódiu...

Je otázkou, kdo způsobil skupinové omdlévání návštěvnic. Byly to dramatické záběry propastí ledopádu Everestu, přeplněná přednášková místnost nebo osobité charisma Pavla Béma? Fanynky omdlévaly právě při jeho představování knihy Třetí Everest - Poznání bolí. Od doby koncertu Beatles (na poslední chvíli stornovaného) něco takového Brno nezažilo...

11.ročník festivalu se vepíše do historie jako akce s největším množstvím omdlévajících příznivkyň...

Výtěžek ze vstupného festivalu GO KAMERA věnují organizátoři projektu Bwindi orphans - Sirotci z Bwindi - dětem do Ugandy a na pomoc šerpské rodině do Nepálu

Představujeme vítěze jednotlivých kategorií:

Přednášky a promítání:
1/ L.Uher - R.Slíva - K2 a Broad Peak
2/ D.Janák - Skalní extrémy
3/ V.Dostál - Panamericana

Fotografie:
1/ T.Teplý - Mniši
2/ R.Kubelbeck - Babička
3/ J.Machovský - Nomád

Cestovatelské knihy:
1/ TŘETÍ EVEREST - Poznání bolí - Pavel Bém a Rudolf Švaříček - Edice LIVINGSTONE
2/ KNIHA KONGA - Výpravy k srdci temnot - Vladimír Plešingr - Edice JOTA
3/ TIBET - Země pod ochranou bohů - Zuzana Ondomišiová a Zdeněk Thoma - Edice KARTOGRAFIE

Nejkrásnější vystupující:
Rudolf Krautchneider

Vítězný film amatérské soutěže:
1/ Tomáš Kubák – Nepálem
2/ Machytka a Čudovský – Za Hmyzem Laosu
3/ Zdeněk Urbanec - Saigon a Exotická Kambodža

Submit to FacebookSubmit to Twitter

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 

reklama17

 


 logo brno1