ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA FESTIVALU GO KAMERA 2016


Návštěvnost opět vzrostla. Z pocitů, reakcí, ohlasů, emocí i hodnocení návštěvníků je poslední festival považován za dosud NEJLEPŠÍ. NÁVRATU DO NEPÁLU je symbolicky zasvěcen letošní ročník festivalu.

Po celé 4 dny sypou buddhističtí mniši buddhistickou pískovou mandalu Bílé Tary. Návštěvníci tipují délku zavěšené modlitební roury duchen – hrají o zájezd do Nepálu s CK LIVINGSTONE. Nepálská kuchyně má při degustacích skvělý ohlas.

PROGRAM
Čtvrtek 14.1. PETR HORKÝ s Velikonočním ostrovem slavnostně startuje rekordní čtyřdenní maraton. MIREK NÁPLAVA ukazuje oblaka z balonového létání nad Alpami. PAVLA JAZAIRI prezentuje Jižní Indii, (ze které jsem se před 3 dny právě vrátil…). MARTIN ANDER příjemně překvapuje hlubokými znalosti o Iránu. RADEK JAROŠ vypiloval prezentaci Koruny Himálaje do opravdu špičkové podoby. Plný sál tají dech… Hlavní hvězda festivalu v životní formě oslňuje výkony. Tanečnice MALIKA MUGHAL naděluje křehký svět barevných kostýmů a navoněné exotiky.

Pátek 15.1. je tematicky pestrý. MILAN VÁCLAVÍK v provoněné prezentaci zasvěcuje do přípravy pokrmů z hmyzu. ALENA ŽÁKOVSKÁ a MILAN DANĚK ukazují zajímavé lokality animismu. Diplomat HYNEK KMONÍČEK je tradičně gejzír zajímavých informací a poutavého vyprávění. Tentokrát odhaluje neznámé informace k vazbě Izrael – Palestina. Režisér MARTIN ČECH předvádí film MALÝ MNICH z Bhútánu, který sklízí skvělé ohlasy. Díky DMS se vybrala slušná částka na konkrétní pomoc klášteru. Skromný filmař ERIK BALÁŽ s filmem VLČÍ HORY vyhrál EKO FILM, o své dojmy z natáčení se působivě dělí. V natřískaném sále Erik skromně stojí hodiny u zdi, židle nechává jiným. Slovenská pokora je hodně působivá…. Následně okouzlí žhavou exotikou energetický taneční soubor OM DANCE ACADEMY. Zdánlivě křehká MARKÉTA KUTILOVÁ šokuje snímky z „pomezí“ Islámského státu. Zjev krásné mladé dívky jakoby nejde dohromady s tím, co se odehrává na plátně…. Ošlehaná novinářka PETRA PROCHÁZKOVÁ přiváží poselství z Turecka i Řecka o běžencích. Mediální stálice je miláček nejen publika. KATEŘINA PETRÁŠOVÁ zajímavě prezentuje festival JEDEN SVĚT s jeho mimořádným záběrem. Filmy náročnějších diváků běží další dny v samostatném bloku a sále. V nepálské restauraci u nepálského tanečníka Dilu spřádáme dlouho do noci polemiky nejen o možných kandidátech prezidenta…

Sobota 16.1. je věnována hlavně horám Nepálu. Dojemný je výstup TOMÁŠE BERÁNKA a bohulibých aktivit Namaste Nepál s bambusovými školami v Nepálu, následky zemětřesení i malbami náboženských thanek. Na podiu je znovu filmař MARTIN ČECH, autor krátkých filmů k citlivé tematice zemětřesení Nepálu. Tibetoložka ZUZANA ONDOMIŠIOVÁ si vystačí i bez promítaných obrázků, podmanivou prezentaci historie Nepálu i Tibetu „utáhne“ poutavým povídáním a mapami. Snad nejlepší fotograf své kategorie JAN ŠIBÍK přiková do sedaček šokujícími záběry z bolavých míst planety. Převažují běženci z Turecka… JIŘÍ SÁZEL je autor venkovní výstavy o ŠKOLE BRONTOSAURŮ V HIMÁLAJI. Pohodový kytarista VIKTOR DYK povypráví o škole Himálaje a zahraje i Pink Floyd. Wish you were here… PAVEL BÉM pohladí výkonem na Manaslu a obrovskou charitou pro celou oblast, prezentuje i parádní velkorysý kalendář. Jako jediný horolezec vystoupil na jaře 2015 po zemětřesení na osmitisícovku. RADKA PODANÁ přiblíží nepálské HORNÍ DOLPO, výpravu CK Livingstone srovnává se záběry legendárního filmu Karavana francouzského režiséra Erica Vali. Hlavní hrdiny filmu potkáme na treku v jiné podobě. Vydařeným zpestřením je vystoupení kouzelnického dua ŠEKLIN + LEJO. Vyčarují nepálskou vlajku, mírové holubice i novou knihu Šnagri-la. Zmizet naopak nechají DARJU ŠMÍDOVOU. Po umocnění filmových ukázek Samotářů se nakonec vrátí z kouzelné krabici v novém nepálském sárí. Výlet do Nepálu se povedl i bez létajícího koberce…. Sympaťák MAREK HOLEČEK odvážně šplhá i na dosud panenské vrcholy. Citlivý filmař Viliam Poltikovič prezentuje nový film DALAJLAMA – NEJPOSVÁTNĚJŠÍ MÍSTA BUDDHISMU, který právě vychází na DVD v edici Livingstone. RUDA ŠVAŘÍČEK provádí Himálajem na velké „jízdě“ Z BHÚTÁNU PŘES NEPÁL DO KAZACHSTÁNU. Přizdobí jej i parádní vysoké boty, které dostal od krále Bhútánu. Vyprodaný sál zůstává přeplněný i na další program. Buddhističtí mniši z Nepálu provádějí působivý rituál, hrají na trumpety kangling i bubínky damaru. Svérázný výstup předvedou bolywoodské tanečnice HASEENA. Srdce všech přítomných si získává LADISLAV ZIBURA skvělým slovním projevem a specifickým smyslem pro humor. Mimořádné charisma působí. Sobotní blok besed trvá téměř 13 hodin!

Neděle 17.1. servíruje odlišná témata. Nejdelší maraton vystupujících zahajuje sympatická MARTINA TRCHOVÁ. Odvážná malířka vystavující po světě vyučovala na škole hnutí Brontosaurus v Malém Tibetu. Promítání provází malbami z deníků, obrázky střídá působivými vlastními písněmi s kytarou. BOHUMIL VURM udivuje obrovskou škálou informací a postřehů s promítáním H.Bosche. Lavina informací B. Vurma se valí i po přestávce. Ošlehaný filmař STEVE LICHTAG rozesměje sál historkami z natáčení 3D filmu Aldabra. Buddhističtí lamové z Nepálu máchnutím ruky rozmetají pískovou mandalu, kterou předtím s obrovskou výdrží 4 dny trpělivě sypali. Písek za působivého rituálu odnesou do řeky. Fantastické chvíle dostávají diváky opět do varu při projekci režiséra PALA BARABÁŠE z Etiopie i přídavky Extrémního canyoningu. MILOŠ MICHLOVSKÝ seznámí s nejlepšími víny a jejich pěstováním, poté skvělou degustací špičkových vzorků vína potěší návštěvníky festivalu. Z diváků činí sklenička v ruce spokojené konzumenty. Reportéři Českého rozhlasu JAROMÍR MAREK a LUBOMÍR SMOTANA seznamují s rozháranou situací v zemětřesením postiženém Nepálu. Jaký je osud vybraných financí od posluchačů? JIŘÍ PETR v rozhovoru odhaluje zákulisí úspěšného filmu „Jak se dělá prales“. VLADIMÍR MANA přiblíží stav ekologie i spokojenost s EKO Filmem. Nadějný fotograf PETR JURAČKA prezentuje Mongolsko, horolezec JAN TRÁVNÍČEK neúspěšný pokos na Manaslu. Ve finálním bloku JIŘÍHO KOLBABY se dozvíme kromě laviny zajímavých informací i jak správně fotit.

Festival vrcholí losováním výherce hlavní ceny – ZÁJEZD DO NEPÁLU CK LIVINGSTONE. Po slavnostním vyhlášení vítězů Jirka Kolbaba zaskočí krásným dárkem i prezentací Happy Birthday na plátně. Přichází opět zajímavý úkaz. Po čtyřdenním maratonu by měla vše obejmout únava. Opět však nemá prostor. Do druhé ranní odhalujeme technické focení Petra Juračky. Finále je na Petrově…. Noční bar potvrdí, že HLADOVÝ VLK JE NEJRYCHLEJŠÍ...

Poděkování patří všem zúčastněným! Báječným vystupujícím i nadšeným divákům...

Bonusem akce jsou rozzářené oči mnichů z Nepálu při společném poznávání atrakcí Brno. Zákulisí ZOO, tajemné komnaty i vyhlídky Špilberku, planetárium, mystické podzemí, kostnice… Buddhističtí lámové hltají vše s obrovským nadšením…

FINANČNÍ VÝSLEDEK FESTIVALU SMĚŘUJE NA NEPÁL!

Pozitivní přesah festivalu GO KAMERA je v širokém rozkročení. Nepředvádí „jen" idylické cestování a krásné dovolenky. Festival se odvážně dostává na dřeň dění, nebojí se věnovat citlivým tématikám. Burcuje, varuje, vyzývá a šokoju!
Festival navštívilo přes 5 000 diváků. Příjemné ohlasy byly mimořádné, děkování a chvála přináší silné chvíle... Potlesk se nese do příjemného nekonečna...

Vítězové 19. ročníku festivalu GO KAMERA:

VÝHERCE ZÁJEZDU DO NEPÁLU CK LIVINGSTONE:
Dana Procházková

FOTOGRAFIE KLASICKÁ:
1. Martin Sochorec: Stařec a hůl
2. Radka Podaná: Ráno v Kalkatě
3. Martin Rabovský: Pakiri Beach

NEJKRÁSNĚJŠÍ KNIHA:
1. Marek Holeček: České himálajské dobrodružství II – Zápisky Marouška blázna
2. Lenka Klicperová a Markéta Kutilová: Islámskému státu na dostřel
2. Petr Slavík: Blízká setkání
3. Ralf Gantzhorn: Patagonie a Ohňová země
Druhá místa udělena dvě…

NEJLEPŠÍ FILM:
Pavol Barabáš: Suri

FILMY V SOUTĚŽI:
1. Pavel Prokop: Bhútán
2. Miroslav Haluza: Tepui Dream
3. Michal Příhoda: Uganda

NEJLEPŠÍ PŘEDNÁŠKA:
1. Markéta Kutilová: Islámskému státu na dostřel
2. Ladislav Zibura: 40 dní pěšky do Jeruzaléma
3. Petr Juračka: Mongolsko

DIVÁCKÉ HLASOVÁNÍ:

DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE
1. Michal Šafařík: Býčí závody - čekání na start
2. Kryglová Anna: Lotosový květ
3. Kryglová Anna: Bali

KLASICKÁ FOTOGRAFIE
1. Martin Rabovský: Stromy
2. Lumír Sochorec: Antelope Canyon
3. Martin Rabovský: Napier Art Deco Day

PŘEDNÁŠKA
1. Hynek Kmoníček: Izrael a Palestina
2. Radek Jaroš: Cesta vzhůru
3. Marek Holeček: Zápisky Marouška blázna

KNIHA
1. Radek Jaroš: K2
2. Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund: Legenda Z+H
2. Lenka Klicperová a Markéta Kutilová: Islámskému státu na dostřel
3. Petr Slavík - Blízká setkání
Knihy Legenda Z+H a Islámskému státu na dostřel mají stejný počet hlasů. Díky tomu máme kuriózně dvě druhá místa v kategorii kniha.

DALŠÍ OCENĚNÍ

NEJNABITĚJŠÍ: Hynek Kmoníček – přednáška plná zajímavých formací a postřehů
NEJINSPIRATIVNĚJŠÍ: Bohumil Vurm
NEJODVÁŽNĚJŠÍ: Markéta Kutilová – neuvěřitelné výkony v rizikové oblasti...
NEJVTIPNĚJŠÍ: Ladislav Zibura
NEJHLUBŠÍ: Steve Lichtag s potápěním
NEJKRÁSNĚJŠÍ VYSTUPUJÍCÍ: OM DANCE ACADEMY – stále usměvavé krásky plné energie a pohybu
AKCE ROKU: Pavel Bém – výstupem na Manaslu jako jediný na jaře 2015. Bonusem je vlna velké charity pro oblast.

Všem výhercům blahopřejeme!

Akce se konala za finanční podpory statutárního města Brna a pod záštitou primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála.

Rudolf Švaříček a kolektiv CK LIVINGSTONE

ozio_gallery_nano

Submit to FacebookSubmit to Twitter

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 

reklama17

 


 logo brno1