Hlavním geografickým tématem 20. ročníku festivalu je BRÁNA HIMÁLAJE.

Pozvánka do regionu Himálaje  

Poznejte pestrý region Himálaje předurčený k unikátním zážitkům ! Nabízíme ZÁŽITKOVÉ AKCE pro všechny věkové skupiny.  Jestli-že stále ještě  váháte s výběrem správné destinace, doporučuji  navštívit výstavu Brána Himálaje,  kterou pořádá naše cestovní kancelář  v rámci veletrhu GO a festival GO KAMERA v Brně, v areálu BVV.  Unikátní expozice otevírá magický příběh velehor, snové krajiny, ryzích lidí, vzácných zvířat, křehkých náboženství, šokujících obřadů, mýtů a tajemství.  Věnuje se nejvyšším horám světa i zajímavému životu pod nimi. Odhaluje neuvěřitelnou pestrost exotických zemí, jako jsou NEPÁL,INDIE, TIBET, BHUTÁN.    
 
Bez letenky si tak můžete přiblížit jmenované země. Každý ze zmíněných států v sobě ukrývá jiný příběh. Nepál je zemí, která se musí líbit snad každému. Barevná, usměvavá  a má nejvíce osmitisícovek. Současně na jihu v terajích jsou horké oblasti, kde  můžete spatřit nosorožce, slony, krokodýly či při velké dávce štěstí (nebo vlastně smůly?) dokonce i tygra. Řada lidí si myslí, že Nepál je dnes jen turistickou destinací. To platí však jen částečně,  stále je zde několik míst - třeba západní Nepál - kde cizince nepotkáte. V Nepálu se příjemně prolíná pestrá příroda, kultura i náboženství. Buddhismus s hinduismem jsou tady vedle sebe idylicky v naprosté symbióze.  V Tibetu je dnes trochu složitější situace.  Panují zde odlišné zvyky, rituály i tradice. Učarovala mi nejposvátnější hora země - Kailás, která je považována za sídlo bohů. Poutníci k ní přicházejí po okruhu dlouhém přes padesát kilometrů. Někteří se pohubují symbolicky jakousi „plazivou chůzí“, kdy se kupředu posouvají,  vždy po zvláštní pokloně, pouze o délku svého těla. Poutní cesta vede přitom i hlubokým sněhem a koryty potoků.
Indie má ledové šíty, tropický prales i žhavé pouště. Lze ji buď milovat nebo nenávidět. Jezdím  sem již přes dvacet let.  V blízkém budoucnu se stane  nejlidnatější zemí planety. Oslovuje mě hlavně zdejší animismus. Jeho základem je víra, že vše na světě je živé, má svou duši a určitou moc.
Ze všech čtyř zemí je mi dnes nejbližší  Bhútán,  kam budu v listopadu odlétat. Trošku evokuje pohádkovou zemi krále Miroslava, kde se všichni smějí a jsou viditelně šťastni. Čas tam opravdu plyne jinak. Když člověk překročí hranice Bhútánu,  ovine ho zvláštní vnitřní pohoda. Dokonce tam mají zaveden pojem hrubé národní štěstí – tak jako my máme hrubý národní produkt. Přestože je Bhútán malá země, ukrývá mnoho oblastí, kam se po dlouhá léta vůbec nesmělo.
Každá moje výprava do tajemného Bhútánu je zároveň dalším posunem do neznáma.
Těším  se na Vás a zároveň přeji šťastnou cestu všem, kteří se rozhodnou cestovat jinak či zvolí výlet do Brna na festival GO KAMERA v lednu 2017.

Rudolf  Švaříček (CK LIVINGSTONE) 

Submit to FacebookSubmit to Twitter

cestovatelske stredy  tajemna indonesie   ban-pata-promitani  ban-pata-livingstone

 

reklama17

brno


231105